Darbas Olandijoje skaičiais: kokio atlyginimo tikėtis ir kas jį lems?

Ar daug lijo šią vasarą? Ar pirkti seną ar naują dviratį? Ar verta mokytis olandų kalbos? Kiekvienas olandas į šiuos klausimus atsakys su malonumu. Ne paslaptis, kad trumpi ir nereikšmingi pokalbiai apie orą, augintinius ir hobius – jų stichija, tačiau su finansais susiję klausimai Olandijos gyventojams gali pasirodyti įžūlūs ar net nepriimtini. Jau pasakojome apie olandams priimtiną elgesį, laisvalaikį, apžvelgėme karjeros galimybes, tačiau itin sunku rasti gerą atsakymą ir neišvengiamai iškylantį klausimą – koks uždarbis jūsų laukia Olandijoje?

Itin svarbus, tačiau dažnai pamirštamas kriterijus, lemiantis atlyginimo dydį šioje šalyje – dirbančiojo amžius. Daugumoje valstybių tas pats minimalus atlyginimas galioja bet kokio amžiaus darbuotojams, o kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Airijoje, Prancūzijoje, Turkijoje, Portugalijoje ir t.t., minimali alga nustatoma pagal vieną ar dvi įstatymų numatytas amžiaus grupes. Belgijoje ir Austrijoje išskiriama po šešias grupes, tačiau Olandijai pagal dirbančiųjų amžiaus suskirstymą pasaulyje nėra lygių. Didžiausią minimalų darbo užmokestį olandai gauna tik sulaukę 23-iejų – vėliau, nei bet kurioje kitoje pasaulio valstybėje, o visi jaunesni darbuotojai skirstomi net į aštuonias grupes. Legalaus darbo paieškas galima pradėti vos sulaukus 15-os, tačiau tokio amžiaus personalui leidžiama mokėti vos 30 procentų sumos, kurią gauna suaugę (vyresni nei 23-iejų) darbuotojai. Remiantis statistiniais duomenimis, didžiausią atlyginimą per visą karjerą olandai vidutiniškai pasiekia įkopę į penktą dešimtį. Dar vienas išskirtinis Olandijos darbo rinkos bruožas, kurį būtina paminėti- lyčių lygybė. Šiuo pasiekimu Olandija gali pelnytai didžiuotis, mat dauguma modernių ir turtingų šalių vis dar ieško veiksmingų priemonių, kurios leistų sulyginti darbo užmokestį tą patį darbą dirbantiems vyrams ir moterims.

Nors oficialiai šiais metais paskelbta minimali alga Olandijoje siekia 1501 eurą, praktikoje viskas vyksta šiek tiek kitaip. Atlyginimas čia nustatomas ir pagal veiklos sritį. Aukščiausi atlyginimai šalyje atitenka dirbantiems finansų, naftos ir elektros tiekimo bei kalnakasybos srityse, žemiausi – dirbantiems maitinimo ir žemdirbystės sektoriuose. Vis dėlto, nors nekvalifikuotas darbas fabrike ar sandėlyje atneša šiek tiek mažesnį už vidutinį atlyginimą, Olandija puikuojasi daugiausiai už nekvalifikuotą darbą mokančių Europos šalių trejetuke. Be to, daugumai darbuotojų Olandijoje kasmet išmokama po du atlyginimo priedus, dažnai vadinamus „14-uoju atlyginimu“, kurie ženkliai padidina galutinį metinį uždarbį.

„Atlyginimas nenuvylė –atskaičius gyvenamosios vietos nuomą, mokesčius ir draudimą, per mėnesį uždirbdavau apie 1100 eurų. Visi buvo patenkinti mano darbu, todėl dažnai gaudavau pasiūlymų dirbti savaitgaliais – tuomet uždirbdavau gerokai daugiau“, pasakojo Egidijus, prisimindamas Olandijoje nugyventus 10 mėnesių. Užsiminęs apie atlygio augimą, Kęstutis, dirbęs Olandijoje, Belgijoje ir Prancūzijoje daugiau nei 3 metus, atskleidė, kad šio įvykio reikėtų tikėtis mažiausiai po trijų mėnesių. „Iš pradžių dirbau nekvalifikuotą, vėliau – kvalifikuotą darbą. Visada natūralu tikėtis, kad tavo darbas bus įvertintas ir darbdavys pasiūlys sumokėti daugiau. Tai dažniausiai nutikdavo naujoje darbo vietoje praleidus nuo trijų mėnesių iki vienerių metų“, teigė jis.

Noras tobulėti, darbštumas ir komunikabilumas – šios savybės pasirodė svarbiausios Olandijoje dirbusiems Egidijui ir Kęstučiui. „Olandijoje dirbau trumpai – pasiilgau šeimos ir nusprendžiau grįžti.